معروف ترین برج های کج دنیا

منحصر به فرد بودن و در واقع غیر معمول بودن برج ها موجب جذابیت و معروفیت آن ها می شود. برخی از برج هایی که در کشورهای مختلفی از دنیا وجود دارد از نظر شکل ظاهری کمی غیر معمول هستند که به صورت کج و اغلب خمیده دیده می شوند. در ادامه قصد داریم معروف ترین برج های کج دنیا را برای شما معرفی کنیم تا در رابطه با این برج ها و شکل ظاهری آن ها اطلاعات بیشتری را در اختیار داشته باشید.

برخی از برج های کج دنیا در اثر زلزله و نشست زمین به این شکل کج شده اند که البته مسولان هر کشور نیز برای استحکام بخشیدن این برج ها تمهیدات لازم را به کار می برند. اگرچه این برج ها شکل ظاهری کجی دارد اما در مقابل دارای جذابیت های منحصر به فردی هستند که نمی توان از زیبایی بی نظیر آنها چشم برداشت.

معروف ترین برج های کج دنیا کدام اند؟

برج های کج در بسیاری از کشورهای مختلف وجود دارد که همین امر محبوبیت این کشورها را نیز به مراتب بالاتر می برد. معروف ترین برج های کج دنیا عبارت اند از:

برج زورهوزن

برج زورهوزن یکی از معروف ترین برج های کج دنیا است که در کشور آلمان وجود دارد. برج زورهوزن در دهکده ی زورهوزن در کشور آلمان قرار دارد که به همین دلیل به نام این دهکده نام گرفته است. ارتفاعی در حدود 28 متر دارد که البته قدمت این برج نیز به به قرن ۱۳ میلادی بر می گردد. از قرن 13 میلادی این برج به دلیل رطوبت خاک و پوسیده شدن الوده و زیر ساخت بنا این برج شروع به کج شدن کرده است. کجی برج زورهوزن نسبت به برج پیزا بیشتر است و خمیدگی آن در حدود ۵.۱۹ می باشد. با توجه به این امر این برج توانسته به عنوان کج ترین برج در جان شناخته شود.

برج پیزا

برج پیزا با توجه به اینکه کجی قابل توجهی که دارد نسبت به سایر برج های کج دنیا به نوعی شناخته شده است. قدمت برج پیزا به قرن 12 میلادی برمی گردد که در توسکانی ایتالیا قرار گرفته است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید ساخت این برج در حدود 2 قرن از سال 1173 تا 1370 طول کشیده است. اما دلیل کج شدن این برج چیست؟ برج پیزا یکی از معروف ترین برج های کج دنیا است که به دیل زیر ساخت نامناسب و نرمی که دارد نمی تواند وزن ساختمان را تحمل کند به همین دلیل زاویه کجی به خود گرفته است.

برج ساعت لندن

برج ساعت لندن نیز به صورت کج بوده که در طول زمان خمیدگی این برج نیز افزایش یافت است تا چنین زوایه کجی را به خود گرفته است. این برج نیز به عنوان یک از معروف ترین برج های کج دنیا است.

برج مونترال

برنج مونترال نیز یکی از معروف ترین برج های کج دنیا است که در کانادا قرار گرفته است. ارتفاعی در حدود 165 متر دارد و خمیدگی آن نیز به صورت زاویه 45 درجه است.

شمالی ورزشگاه اصلی پارک المپیک مونترال متصل شده است که برای بازدید عموم از سال ۱۹۸۷ میلادی بازگذاشته شده است.باتوجه به این امر سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف به این کشور برای دیدن از این برج زیبا و دیدنی سفر می کنند.

هتل بلا اسکای

در شهر کپنهاگ دو برج به نام هتل بلااسکای به عنوان معروف ترین برج های کج دنیا قرار گرفته است که در جهت خلاف یکدیگر به اندازه 15 درجه قرار گرفته اند. این هتل به عنوان یکی از شگفتی های معماری ارای 812 اتاق است که در کنار آن چندین رستوران و سالن نشیمن دارد.

برج نوینسک

در کشور روسیه یکی از برج های زیبا و کج به نام برج نوینسک وجود دارد که در سال 1732 ساخته شده است که البته برخی نیز این برج را به نام برج ناقوس نیز می شناسند. جالب است بدانید برخی عقیده دارند که آکینفی دمیدوف پول هایش را در این برج پنهان می کرده است. اما دلیل کجی این برج چیست؟ به طور یقین رطوبت و فرسایش زمین در زیر این برج موجب کجی آن شده است . این برج در حدود 3 درجه کج شده است و معماران تا حدی توانسته اند با متعادل سازی آجرها، استحکام این برج را افزایش دهند.

برج کلیسای کهن

برج کلسیای کهن نیز یکی دیگر از معروف ترین برج های کج دنیا است که در سال 1325 تا 1350 در شهر هلند ساخته شده است. البته یکی از عوامل کجی این برج نیز ساخت ضعیف آن می باشد.

برج زاراگوزا

برج زاراگوزا یکی از بزرگترین سازه ای بود که در اسپانیا در قرن شانزدهم میلادی ساخته شد. در ساخت این برج برای نصب ساعت های عمومی شهر از آجر استفاده شده است که البته مدتی پس از ساخت شروع به کج شدن کرد که دلیل کج شدن این برج نیز شتابزدگی و صرف زمان کوتاه در ساخت برج بوده است. اگرچه تلاش های زیادی برای تقویت شالوده برج شد اما برج زاراگوزا در حدود سه متر حالت انحرافی پیدا کرد. البته به دلیل ترس از ریزش این برج در سال 1893 برج به طور کامل تخریب شد که البته امروزه مجسمه پسری که به سمت برج نگاه می کند در محل برج وجود دارد که در واقع یادآور برج زاراگوزا باشد که به دلیل کج شدن زیادش، تخریب شد.

برج نوينسک

برج نوينسک در قرن نوزدهم در روسیه توسط صنعتگر معروف روسی به نام دمیدوف ساخته شده است. البته برخی تصورشان بر این است که انی برج ناقدوس یا حتی زندان بوده و در طول زمان کج شده است.

ارتفاع اين برج از سطح زمين در حدود 57.5 متر است که انحراف آن سه درجه به سمت جنوب غربي است. البته یکی از عوامل انحراف این برج از نظر مرمتگران این است که آب های زیر زمینی موجب فرسایش خاک زیر برج شده است که از طرفی قادر به تحمل وزن زیاد برج نبوده است.

برج تروني

برج تورنی نیز یکی از معروف ترین برج های کج دنیا است که در قرن 13 میلادی در کشور لهستان واقع شده است. این برج در این زمان برای مقاصد دفاعی مورد استفاده قرار می گرفت که در قرن 18 نیز کاربری های متفاتی از جمله آهنگری، زندان، فروشگاه، تفنگخانه پیدا کرد. در ساخت این برج از آجرهای سرخ رنگ استفاد شده است که به دلیل بنا شدن این برج روی زمین شروع به کج شدن کرد.بخش پایینی این برج کاملا عمودی است و بخش بالایی آن حدود 1.5 از حالت عمودی انحراف پیدا کرده است.

برج کليساي سورهاسن

برج کلیسای سورهاسن در کشور آلمان واقع شده است که ارتفاعی در حدود 32 متر دارد. در سال 1495 در کشور آلمان این برج ساخته شد که البته از قرن نوزدهم شروع به کج شدن کرد. این برج بر روی زمین باتلاقی و بر روی شالوده ای از جنس چوب بلوط قرار گرفته است که در اثر پوسیدگی چوب بلوط این برج شروع به کج شدن کرده است.

پاگودا يا معبد بودايي يوآنيان

پاگودا يا معبد بودايي يوآنيان شکل شش ضلعی دارد که دارای 7 طبقه بوده و ارتفاع آن نیز در حدود 47 متر است. بیش از هزار سال است که از عمر این برج می گذرد و به طور معمول حدود 3 درجه کج شده است. یکی از دلیل کج شدن این برج این است که شالوده آن بر روی سنگ قرار گرفته است که البته قسمت دیگر آن خاک می باشد.

سخن پایانی

در کشورهای مختلف برج های کج معروفی وجود دارد که البته به دلیل برخی از عوامل همچون نشست زمین و فرسایش خاک زیر بنای برج دچار انحرافی شده اند. ما در این مقاله معروف ترین برج های کج دنیا را معرفی کردیم تا شما نسبت به این برج های کج اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

سوالات متداول درباره معروف ترین برج های کج دنیا

1. بلندترین برج در جهان در کدام کشور است و چقدر ارتفاع دارد؟

در دوبی، بلنترین برج جهان با ارتفاع 828 متر وجود دارد که البته به عنوان زیباترین برج در جهان نیز شناخته شده است.

2. بیشترین برج های جهان در چه کشورهایی واقع شده است؟

در کشور چین حدود 1400 برج و در هنگ کنگ نیز در حدود 317 برج وجود دارد.

3. معروف ترین برج های دنیا کدام اند؟

در سرتاسر جهان برج های مشهوری وجود دارد که البته می توان بیان کرد که معروف ترین برج های دنیا نظیر برج پیزا در ایتالیا، برج ساعت در لندن و برج ایفل در پاریس است.

ثبت دیدگاه
نظرات کاربران