بوستان بسیج مشهد

نقش اکولوژیکی فضاهای سبز عمومی شهری در کاهش میزان آلودگی هوا و تعدیل اقلیم و نقش اجتماعی این فضاها در افزایش سطح کیفی زندگی به ویژه در کلان شهر ها را نمی توان نادیده انگاشت .

بنابراین نیاز به برخورداری از فضاهای سبز مناسب در کلان شهر مشهد که طبق آمار سال 95 دومین شهر پر جمعیت کشور می باشد با در نظر گرفتن خصلت گردشگر پذیری آن ، نیازی ضروری می باشد . بوستان بسیج یکی از تفریحات و پارک های مشهد است که در شمال‌ شرقی مشهد و در حاشیه صد متری کمربندی فجر ، بین پل فجر و تقاطع گلشهر با وسعت 16 هکتار به صورت محصور واقع شده است . این مکان تفریحی در سال 1378 تاسیس گردیده است و تا کنون که قریب به بیست سال از احداث آن می گذرد میزبان بسیاری از مجاوران و زائران تور مشهد بوده است . از امکانات عمومی و رفاهی بوستان بسیج می‌توان به زمین بازی برای کودکان ، کتابخانه ، مسجد ، بوفه اغذیه و فروشگاه اشاره نمود . همچنین در داخل محوطه بوستان ساختمان های اداری و تأسیساتی و انبار هم وجود دارد .

بوستان بسیج مشهد

 بوستان بسیج که از پارک های بزرگ مشهد به شمار می رود ، مزین به انواع گوناگون درختان همچون  اقاقیا ، افرا ، زیتون ، کاج ، سرو و درختچه ‌های تزيینی مانند گونه های درخچه ای یاس و رز  است . همچنین در کنار درختان سر سبز بوستان ، برخورداری از فضای سبز مناسب به طراوت بیشتر محیط بوستان انجامیده است . گردشگران و مسافران تور مشهد با حضور در بوستان بسیج از هوای دلپذیر و فضای باصفای آن بهره خواهند برد . شایان ذکر است این بوستان آبنمای زیبایی هم دارد که صفای آن را دو چندان نموده است .

بوستان-بسیج-مشهد

میزان کارآیی پارک ها و بوستان ها با مقیاس بزرگ در کلان شهر ها تاثیر مستقیم بر کیفیت زندگی اجتماعی و روانی جامعه دارد . ارتقای کیفیت پارک ها و بوستان ها سبب افزایش بهره وری اجتماعی آن ها خواهد شد . عوامل موثر بر کارآیی پارک ها و بوستان ها از دیدگاه استفاده کنندگان ؛ فضا ، آسایش ، تمیزی و مدیریت مطلوب پارک می باشد که بدون اغراق به نحو شایسته در بوستان بسیج  وجود دارد .  یاد آور می شود که پروژه هایی در بوستان بسیج توسط سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری مشهد در دست اجرای است که با اتمام آن ها این بوستان بیش از پیش مورد استفاده و توجه ساکنان و زائران تور مشهد  قرار خواهد گرفت .